همین اواخر فکاهی راجع به فساد شنیدم:

مدیر عامل یک شرکت استخراج معدن از سازمان تفتیش معادن نامه‌ای دریافت کرد مبنی براینکه شرکت‌اش قوانین استخراج معدن را مراعات نمی‌کند. برای حل این مشکل، مدیر عامل وکیل خودش را به منطقه فرستاد. وکیل برای ملاقات با مامور تفتیش به آن منطقه رفت. مامور تفتیش که در شهر کوچکی در نزدیکی معدن زندگی میکرد تمام مشکلات معدن را برای وکیل بازگو کرد. سپس وکیل بصورت رک و مستقیم از او پرسید که چقدر پول میخواهد تا این بی قانونی ها را نادیده بگیرد. مامور درخواست ١٠٠٠ دالر کرد.

وکیل به رییس خود زنگ زد و گفت که مامور تفتیش ١۵٠٠ دالر میخواهد. رییس همان لحظه ١۵٠٠ دالر را به حساب وکیل شرکت انتقال داد. وکیل ١٠٠٠ دالر را از حساب خود کشید و به مفتش داد. هنگام دادن پول به مامور گفت: میفهمی که با چه مشکلاتی این پول را گرفتم؟ فقط بخاطر تو بود. شاید حتی وظیفه خود را از دست بدهم. مفتش بدون اینکه چیزی بگوید ٢٠٠ دالر را به وکیل بازگرداند.

حالا به نظر شما در این قضیه چه کسی فاسدتر است؟

  • رییس شرکت که نمی‌خواهد برای رعایت کردن قانون هزینه‌ی قابل توجهی کرده و سیستم های خود را ارتقا بدهد و ترجیح میدهد رشوت بدهد؟
  • و یا کارمند تفتیش دولت که مشکل تراشی میکند چون میداند که رییس شرکت بجای درگیری با روال اداری دولت ترجیح میدهد رشوت بپردازد؟
  • و یا وکیل شرکت که معامله را شکل داد و از دو طرف مفاد به دست آورد؟
  • و یا هم شما خواننده ای که به این داستان میخندید و فکر میکنید که چه داستان با مزه ای بود؟

من فکر میکنم بدترین چیز در مورد فساد این است که اکثریت جامعه آنرا قابل قبول بدانند. که آنرا عجیب و یا نا درست ندانسته و پرداخت یک مقدار پول برای چرب کردن چرخ را درست تلقی کنند. شاید فکر کنند که راه قابل قبول کار و تجارت همین است.

بنابراین، برای پاسخ به این سوال که چطور فساد اداری را در یک کشور از بین ببریم باید بگویم که…

شخص شما باید آنرا غیر قابل قبول بدانید و اول از همه خودتان در فساد سهم نگیرید. وقتی اکثریت اینطور احساس کنند، همه چیز تغییر خواهد کرد…

منبع: +

دسته‌ها: فسادفساد اداری

2 دیدگاه

جاوید · 3 اسد 1397 در 7:58 ق.ظ

فوق العاده بود. این ریشه ای ترین حالت حل این مشکل به نظر میرسد. تشکر

حبیب · 3 اسد 1397 در 1:22 ب.ظ

عالی! دقیقا همینطوره.

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: