اوسط فیصدی نمرات من در دوره لیسه ۹۸.۲ بود و به عنوان شاگرد ممتاز فارغ شدم. نتیجه چی شد؟

طی آن سال ها، پول هنگفت و ساعت های طولانی را جهت خواندن مضامین درسی از جمله: جغرافیا، تاریخ، زندگینامه شاعران، زمین شناسی، کیمیا و انجام کار خانگی صرف کردم. اما ۷۰ فیصد هر آنچه که آموخته بودم حالا از یادم رفته است.

مکاتب عمداً جلوی رشد و بلوغ فکری شما را میگیرند، آنها مسائل ساده را پیچیده و سخت جلوه می دهند. معلم ها با شما مثل ماشین برخورد کرده و شما را مجبور میکنند چیزهای احمقانه ای را حفظ کنید. سیستم مکتب مغز شما را با یک عالمه تبلیغات، تحریفات و کلی دروغ درباره تاریخ پر میکند.

کاش فقط یک شاگرد عادی با فیصدی ۷۰ میبودم و آن ساعت های با ارزش و پولم را صرف خود آموزی راجع به:

  • کارآفرینی
  • رهبری
  • رفتار انسانی
  • فن سخنرانی
  • برنامه نویسی
  • فروشات و بازاریابی

میکردم. شما برای باهوش بودن، شروع یک تجارت و یا به دست آوردن استقلال مالی نیازی به مکتب و دانشگاه ندارید. شما کمی اعتماد به نفس، البته شاید کمی بیش از حد معمول اعتماد به نفس، چشم انداز هفت ساله، دورنمایی از اینکه هفت سال آینده میخواهید به چه اهداف و موقعیتی برسید، به همراه عمل نیاز دارید.

من طرفدار این گفته جک ما (رییس شرکت علی بابا)‌ هستم:

به فرزندم گفتم: اصلا نیازی نیست که جزء سه نفر اول صنف خود باشی، متوسط هم که باشی خوب است، همانقدر که نمراتت خیلی بد نباشد. فقط چنین افرادی وقت کافی برای یادگیری مهارت های مهم دیگر دارند.

جک ما - رییس شرکت علی بابا

جک ما – رییس شرکت علی بابا

منبع: +


6 دیدگاه

سباوون بیابانی · 25 حوت 1396 در 1:38 ب.ظ

سلام و درود! من کاملا با شما موافقم. حتی در این اواخر تدریس اساتید اینقدر ضعیف و بد است که حتی بعد از امتحانات تمام دروس فراموش می‌شود. من خودم شاگرد صنف دوازدهم هستم اما از صنف یازدهم هیچ درسی به یادم نیست.
من چهارم نمره صنف خود هستم. اما سخت دل گیرم از این نظام.

    جمشید سلطانزاده · 25 حوت 1396 در 1:52 ب.ظ

    درود بانو، اگر انگلیسی بلد هستید این ویدیو را ببینید. آقای کن رابینسن با زیبایی توضیح میده که چطور سیستم آموزشی فعلی که برای انقلاب صنعتی طراحی شده جلوی خلاقیت را میگیرد. مطالعه آزاد شما به مراتب مفید تر از حفظ کردن درسهای است که شاید هرگز هیچ استفاده برایتان نداشته باشد.

سباوون بیابانی · 25 حوت 1396 در 5:23 ب.ظ

این ویدیو را حتما مشاهده میکنم.
و دقیقا! مطالعه آزاد مرا ساخت و خواهد ساخت.
اهداف من مرتبط به مطالعه آزاد می‌باشد.
اما نونهالان زیادی تفکر نمی‌کنند که تدریس اساتید مان یا نظام تدریسی کارا نیست باید مطالعه کنیم و بیشتر بدانیم. کتاب‌های مکتب اذهان مان را ماشینی می‌داند اما اذهان نیاز به جملات زیبا و ماندگار دارد.به هر صورت از شما خیلی ممنون که به این موضوع اشاره کردید. واقعا همش در این مورد فکر می‌کنم و می‌اندیشم. مجددا سپاس جناب سلطان زاده معزز.

رفیع حیدری · 2 حمل 1397 در 11:24 ب.ظ

خیلی هم عالی؛
یا حتی اگر در کلاس های پائینتر (مثلا کلاس نهم) رشته بندی شه و هرکی گرایش خور از همو اول کار انتخاب کنه شاید کمک بیشتری بکنه.
با مطالعه و یادگیری نزد خود (سیلف استدی) شدید موافقم و اینکه مهارتهای مثل رهبری و مدیریت هم به سیلابس های درسی اضافه بشه خیلی عالی میشه.
مطلب عالی بود، ?

محمد ناصر · 12 حمل 1397 در 2:32 ب.ظ

جمشید جان:
من هم تا اندازه با این موضوع موافقم و این مرا بر این میدارد تا به فکر چند نوجوانی بیفتم که میتوانم روی شان تاثیر بگذارم. اما دقیفا نمیدانم که چه کنم یا از کجا شروع کنم. اگر موضوعی را در ذهن دارید لطفا راهنمایی کنید.

احمد · 21 ثور 1398 در 11:08 ب.ظ

من قبل از پوهنتون برنامه نویسى رو به دلیل علاقه زیادی که به تکنولوژی داشتم شروع کردم و خیلى موضوعات رو راحت یاد می گرفتم وعلاقه زیادی داشتم اما وقتی وارد پوهنحی کامپیوتر ساینس شدم و وفتی می دیدم همون موضوعاتی که من ده دقیقه ای از یک ویدیو یاد میگرفتم استاد ساعت ها توضیح میدادند و همه ساعت ها مشغول این مضمون بودند و خیلی ترس داشتند ! این میشد که من فکر میکردم راه من غلطه چون واقعا از برنامه نویسی (Self Study) لذت می بردم و ساعت ها کار میکردم اما بعدا عذاب وجدان می گرفتم و حس میکردم دارم وقتم رو ضایع میکنم این شد که من یک سال به دلایل نا معلوم از زنده گی و درس عقب افتادم و نه پوهنتون رفتم و نه برنامه نویسی کردم..(فقط وقت ضایع کردم )
خلاصه حالا بعد از دو سال سردرگمى برنامه نویسى وب را شروع کردم و آموزش می بینم و در عرض ۴ ماه بخش اساسات وب دیزاین (html5, css3 ,javascript, bootsrap, jquery )رو کاملا یاد گرفتم چون روزانه ۴ یا ۵ ساعت کار میکنم . و این همه رو هم مدیون کانال هاى یوتیوب ( Newboston , Traversy Media , Freecodecamp ) هستم .

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: